
Studium programowo-przestrzenne rejonu Chwaliszewa w Poznaniu.
III nagroda w konkursie w 2005r.
Cele projektu.
Przywrócenie rzeki miastu.
Przywrócenie powierzchni wodnej w starym korycie Warty, to przywrócenie historycznej tożsamości Poznania, kształtowanie nowego klimatu wizualnego, środowiskowego, poszukiwanie nowych, atrakcyjnych przestrzeni miasta dla rozrywki, rekreacji, turystyki i mieszkania.
Rewitalizacja – plan.
Po zasypaniu starego koryta Warty teren ten utracił swój dotychczasowy sens funkcjonalny i ekonomiczny. Stał się enklawą zdegradowanej przestrzeni przylegającej bezpośrednio do Starego Miasta i Ostrowa Tumskiego - głównych atrakcji turystycznych Poznania. Koncepcja planu oprócz działań porządkująco - naprawczych, przywraca historyczne walory Chwaliszewa i jednocześnie proponuje nowe rozwiązania, które powinny przyczynić się do zdecydowanego wzrostu wartości i atrakcyjności tych terenów. Beneficjantami będą mieszkańcy, właściciele, zainteresowani inwestowaniem i turyści.
Inwestycje.
Pola inwestycyjne kształtowane w oparciu o zabudowę kwartałową, zróżnicowane co do wielkości i potencjału inwestycyjnego, pozwalają na inwestowanie elastyczne, drobne lub w skali całego kwartału. Umożliwiają mieszanie funkcji mieszkaniowej, biurowej i usługowej na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego, umów z partnerami prywatnymi (developerami), lub sprzedaży działek komunalnych.
Obsługa komunikacyjna.
Plan proponuje domknięcie wschodniego brakującego elementu tzw. Ringu. Umożliwi to sprawną obsługę komunikacyjną centrum Poznania. Zakłada przerwanie tranzytowego ciągu ulic Solnej, Estkowskiego i Wyszyńskiego, z pozostawieniem linii tramwajowej. Spowoduje to uspokojenie ruchu samochodów w rejonie Chwaliszewa, Ostrowa Tumskiego i pozwoli na połączenie rozciętych trasą terenów Śródki.
Turystyka.
Poznań jako cel tzw. turystyki miejskiej i kulturowej posiada wiele ciekawych zabytków, w tym związanych z najwcześniejsza historią państwa polskiego. Trakt królewsko-cesarski, którego trasa przebiega przez Chwaliszewo w kierunku Ostrowa Tumskiegoi i Śródki zostaje wzbogacony ofertą programową adresowaną do turystów w postaci centrum historii, wystaw o Poznaniu, bulwarem rozrywki i gastronomii, ciągiem handlowo-usługowym ulicy Chwaliszewo oraz potencjalną lokalizacją obiektów takich jak hotele i pensjonaty.