polski / english
Katowice - ul. Mariacka 10

Katowice - ul. Mariacka 10

Konkurs w 2010r.

 

Założenia podstawowe
- awiązanie do kontekstu urbanistycznego, zachowanie skali budynku poprzez nawiązanie do gabarytów snąsiednich budynku.
- m
inimalna, niezbędna ingerencja w zagospodarowanie ulic Mariackiej i Św. Stanisława, - zachowanie istniejącej integralności ulic – pieszych pasaży.
- r
acjonalne wykorzystanie istniejącej konstrukcji budynku w celu minimalizacji kosztów i prostoty realizacji.
- s
tworzenie budynku – dominanty – znaku,  przy jednoczesnym wyeksponowaniu objętej ochroną konserwatorską neorenesansowej elewacji.
- w
ykorzystanie współczesnych technologii w poszukiwaniu oryginalności i indywidualności architektury budynku.

Idea formalna
Idea formalna budynku oparta jest na dychotomii elewacji wynikającej wprost z zapisu warunków konkursu tj. z konieczności zachowania neorenesansowej elewacji, uznanej za wartościowe dziedzictwo architektury, przy jednoczesnym stworzeniu nowoczesnej architektury „na światowym poziomie”, budynku – ikony. Kompozycję przebudowywanych elewacji budynku - parteru oraz nadbudowy, oparto na regularnej, konsekwentnie przeprowadzonej siatce ortogonalnej pokrywającej całe płaszczyzny elewacji, wypełnionej podświetlanymi panelami okładzinowymi ze szkła matowego. Uzyskano w ten sposób neutralną kompozycję stanowiącą tło dla właściwej ekspozycji pełnej detali neorenesansowej części elewacji. Pomimo neutralności kompozycji, zaprojektowana elewacja, poprzez kontrast z otaczającymi historyzującymi budynkami oraz nieznaczne wysunięcie nadbudowy poza linię zabudowy budynku, staje się dominantą w pejzażu ul. Mariackiej. Dominująca forma budynku wzmocniona będzie poprzez świecące panele, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Elewacja panelowa
Proponowana elewacja panelowa stanowi rodzaj komunikatora, za pomocą którego budynek komunikuje się z otoczeniem. Przekazywana za pomocą kodu kolorystycznego informacja dotyczy rodzaju i intensywności zdarzeń zachodzących w budynku. Zaprojektowane elewacje zbudowane są z 400 paneli, z których każdy stanowi osobny pixel, tj. najmniejszy element wyświetlanego obrazu. Ze względu na wielkość piksela – 130x65 cm –emitowany  obraz cechuje się bardzo niską rozdzielczością, wystarczającą do uzyskania efektownych, zmiennych kolorystycznie wizualizacji graficznych. Scenariusze świetlnych sekwencji kolorystycznych o zróżnicowanym natężeniu może dowolnie opracowywać użytkownik budynku. Sterowanie każdym pikselem w zakresie od stanu wyłączenia tj. czarnego do światła białego poprzez paletę kolorów uzyskanych w systemie RGB stwarza możliwości programowania wyglądu elewacji w zależności od charakteru zdarzeń wewnątrz budynku; „kolorowanie” budynku jest w pełni dowolne i łatwe, przy pomocy komputera klasy PC. Przykładowo: w stanie uśpienia budynku, w nocy, elewacja może być wyłączona, a pojedyncze rozświetlające się na krótko gdzie niegdzie piksele imitują stan odpoczynku; w momentach najwyższej aktywności np. impreza klubowa + wernisaż w galeri + koncert w sali teatralnej, budynek może rozświetlać się jasnymi zmieniającymi się różnokolorowymi światłami zdecydowanie dominując w wieczornym pejzażu ul. Mariackiej. Także uliczne imprezy odbywające się na ul. Mariackiej mogą uzyskać świetlną oprawę. Zaprojektowane rozwiązanie, w pełni sterowane przez użytkownika jest rozwinięciem idei świetlnej elewacji stadionu Alianz Arena. Pojedynczy panel składać się będzie z metalowej obudowy zamkniętej od strony zewnętrznej przepuszczalnym dla światła matowym szkłem, (na parterze szkłem wandaloodpornym). Wewnątrz panelu znajdować się będzie zasilacz, sterownik panelu oraz diody LED w ilości i układzie ustalonym na prototypowym rozwiązaniu. Panele będą połączone okablowaniem  z głównymi sterownikami systemu poprzez splitery. Sterowanie całym układem z komputera klasy PC. Serwisowanie elewacji parterowej przewidziano z zewnątrz, poprzez odkręcenie przeszklenia panelu. Na elewacji nadbudowy zaprojektowano pomosty serwisowe za ścianą panelową z dostępem tylnym.

Funkcja
Zaprojektowany układ funkcjonalny poprzez powtarzalność schematu komunikacyjnego zapewnia dowolność kształtowania funkcji na poszczególnych kondygnacjach przy uwzględnieniu wymagań ewakuacyjnych dla budynku SW i kategorii zagrożenia ludzi ZL I oraz istniejącej struktury konstrukcyjnej budynku.

Sale wielofunkcyjne
W zaproponowanym rozwiązaniu przyjęto następujące główne funkcje dla poszczególnych poziomów:
Poziom 0 (parter) – kawiarnia, ze względu na dostępność bezpośrednio z ulicy.
Poziom +1 (I piętro) – sklep – funkcja generująca duży ruch i wymagająca stosunkowo łatwej dostępności.
Poziom +2 (II piętro) – galeria – funkcja generująca mniejszy ruch o charakterze okresowym.
Poziom +3 (III piętro) – kondygnacja obsługująca główną salę wielofunkcyjną, mieszczącą administrację budynku.
Poziom +4 (IV piętro) – sala wielofunkcyjna (teatr, sala koncertowa na około 120 osób) – lokalizacja ze względu na okresową dostępność oraz możliwość kształtowania niezależnie od istniejących ścian konstrukcyjnych.
Na poziomie +4 ze względu na efektowną ekspozycję od strony ulicy zaprojektowano przeszkloną antresolę – foyer, pełniącą także funkcję kawiarni z zapleczem na kondygnacji poniżej. Przewiduje się na antresoli ruchomy obudowany taras mogący wysuwać się poza obrys budynku, powiększając możliwości widokowe, symbolicznie otwierając budynek.
Poziom +5 (V piętro) – pomieszczenie techniczne, które może być związane z obsługą sali wielofunkcyjnej.

opis 1 2 3 4 5 6