polski / english
Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim

Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim
Konkurs w 2005r.

1. Plan zagospodarowania
Teren objęty opracowaniem znajduje się przy ulicy Wyszyńskiego w pewnym oddaleniu od centrum historycznego Radzynia Podlaskiego. Bezpośrednie otoczenie stanowi bezkształtna  zabudowa osiedlowa po jednej stronie ulicy, a po drugiej luźna zabudowa jednorodzinna. Ulica Wyszyńskiego – obudowana jest 2-kondygnacyjnymi pawilonami handlowymi oraz 5-cio kondygnacyjną zabudową mieszkaniową. Dominantą w krajobrazie jest duży, charakterystyczny budynek nowego kościoła, do którego prowadzą monumentalne schody. Kościół znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie naprzeciwko projektowanego budynku sądu. Przy istniejącym budynku kościoła - domu bożego powstanie po przeciwległej stronie ulicy budynek sądu i prokuratury – sądu ludzkiego, co wymusiło sposób uformowania zabudowy. Budynek tak ukształtowano, aby był kontrapunktem dla kościoła, tworzył pierzeję ulicy i stanowił zamknięcie perspektywy kościelnych schodów i widoków z ulic wewnątrzosiedlowych. Obsługa komunikacyjna zaprojektowana jest od strony ul. Wyszyńskiego, przy której, przed wejściem głównym znajduje się podjazd samochodów specjalnych i taksówek oraz z ulicy Wojska Polskiego. Te dwie ulice spięte zostały wewnętrzną jednokierunkową uliczką umożliwiającą dojazd konwojów z aresztantami, dojazd gospodarczy oraz dojazd do parkingu samochodów osobowych.

2. Forma architektoniczna
Projektowany zespół sądu i prokuratury jest centralną, w zamierzeniu autorów monumentalną budowlą. Dach płaski o gabarytach określonych w decyzji o warunkach zabudowy (do gzymsu 16 m) Elewacja frontowa, podzielona jest na 3 części z wyraźną osią symetrii wejścia głównego. Część środkową budynku podkreślają kolumny biegnące przez 3 kondygnacje, niosące ostatnią kondygnację z wydziałem  karnym. Części boczne -skrzydła budynku zawierające pomieszczenia biurowe są wydzielone przez przeszklone piony zawierające poczekalnie sal rozpraw. Surowy wyraz zewnętrzny pogłębiają zastosowane materiały: surowy beton, cegła betonowa, tynki szlachetne, szara ślusarka aluminiowa. Elewacje zaprojektowano z cegły betonowej murowanej na pustą spoinę. Część cokołowa posiada fakturę w przewadze łupaną, pozostała część gładka. Surowe elementy z betonu lanego, wykończenia z blachy tytan-cynk, ślusarka okienna i drzwiowa aluminiowa.

3. Zieleń
Zieleń stanowi ważny element kompozycji tego fragmentu miasta. Projekt przewiduje obsadzenie granic działki zielenią niską w postaci żywopłotów, oraz drzewami. Przewiduje się zastosowanie na parkingu perforowanych prefabrykatów betonowych drogowych umożliwiających naturalny odbiór wody opadowej (nie wyklucza się porastania parkingu trawą). Szczególnej troski wymaga pielęgnacja zielonego nasypu przed frontonem sądu, który powinien być obsadzona roślinami niskopiennymi, zimozielonymi. W fragmentach do ścian i kolumn mocowany ruszt z rur stalowych ocynkowanych z napiętą siatką stalową ocynkowaną stanowiącą stelaż pod owijające się pnącza, zmiękczający szorstki charakter betonu.

4. Funkcja
Projekt rozwiązuje problem segregacji i kontroli ruchu. Został zaprojektowany tak, aby tworzył klarowną całość przy maksymalnym wydzieleniu poszczególnych jego części. Zrezygnowano celowo z układu korytarzowego na rzecz wspólnej przestrzeni holu, który organizuje przestrzeń wewnątrz budynku, stanowiąc o jego swoistym wyrazie powagi i przestrzenności. Układ komunikacyjny oparto o 2 klatki schodowe i 2 windy, świetliki dachowe doświetlają wnętrze budynku. Wejście główne do sądu zaprojektowano od ulicy Wyszyńskiego, wejście gospodarcze wraz z wejściem dla konwoju - od strony parkingu. Na parterze zlokalizowano ogólnodostępne przestrzenie: szatnię ogólną, bufet, sekretariaty ksiąg wieczystych, biuro podawcze ksiąg wieczystych i prokuratury, salę konferencyjną. Od strony wejścia bocznego umieszczonego w szczycie budynku pokoje dla kuratora i świetlicę dla nieletnich. Obok znajduje się zespół pokoi gościnnych z węzłami sanitarnymi i kuchnią – dla gości sądu i pokój gościnny dla prokuratury. Prokuratura dostępna jest z holu głównego lub od szczytu budynku od strony ulicy dojazdowej. Parterowe skrzydło zajmuje w całości prokuratura. Wykorzystując spadek terenu, piwnica od strony parkingu jest odsłonięta. W części ciemnej piwnica mieści magazyny, archiwa sądowe, pomieszczenia techniczne. Nieoświetlony środek zajmują archiwa ksiąg wieczystych. Wykorzystując spadek terenu dojeżdża tu konwój strzeżony policji do odizolowanej części pokojów zatrzymań i przesłuchań. Część doświetlona piwnicy zajmują biura ksiąg wieczystych, które korzystają z przyległych archiwów. Na najniższym poziomie zostały rozwiązane pom. techniczne, garaż prokuratury, śmietnik, pom. gospodarcze i magazynowe. I Piętro budynku zajmuje Wydział Spraw Rodzinnych, Kurator Rodzinny i Wydział Cywilny. II Piętro sądu mieści Sąd Grodzki, 3 sale rozpraw z poczekalniami, Wydział Finansowy Ostatnie piętro zajmuje w całości Wydział Karny. Przez wyodrębnione korytarze, osobną dodatkową 3-cią klatkę schodową, zachowano rozdział aresztantów od pokrzywdzonych i świadków, kontrolując i regulując ruch na tej kondygnacji. Zapewniono wewnętrzne połączenia wszystkich zespołów funkcjonalnych z bufetem i salą konferencyjną. Zaprojektowany budynek jest podatny na zmiany funkcjonalne. Zaproponowana organizacja komunikacyjna budynku umożliwia dużą dowolność w wydzielaniu bloków funkcjonalnych oraz kształtowanie pomieszczeń poprzez przestawianie lekkich ścianek działowych.

opis 1 2 3 4 5 6 7 8 9