polski / english
Stołówka Akademii Rolniczej w Poznaniu

Stołówka Akademii Rolniczej w Poznaniu.
Projekt w 2001r.

Zamiar budowy budynku stołówki dla Akademii Rolniczej w Poznaniu podyktowany był ówczesnymi potrzebami Akademii, wynikającymi z braku posiadania tego rodzaju obiektu, który służyć miał studentom, kadrze nauczycielskiej i pracownikom Akademii.
Budynek usytuowany miał być w bezpośredniej bliskości budynku Rektoratu i stanowić miał zamknięcie terenów campusu akademickiego od strony ul. Wołyńskiej, przy istniejącym parkingu należącym do Akademii. Wybrana lokalizacja, przy węźle komunikacyjnym Akademii (parking, przystanek tramwajowy, autobusowy, Rektorat) była bardzo dogodna dla przyszłych użytkowników i umożliwiała wszechstronne wykorzystanie obiektu.
Zaprojektowano budynek o rozczłonkowanej bryle, wpisujący się pomiędzy rosnące na działce drzewa, w rzucie poziomym opartym na schemacie C, oskrzydlający efektowną kępę drzew. Wokół uzyskanej w ten sposób przestrzeni „zielonego dziedzińca” rozmieszczono wszystkie funkcje o charakterze otwartym (dostępnym): salę konsumpcyjną stołówki, bar kawowy i bar piwny. Dodatkowe przymknięcie zielonego dziedzińca od strony południowej ażurową przegrodą, oddzielające lokalizację stołówki od uczęszczanego pieszego pasażu, da w efekcie znakomitą, wydzieloną przestrzeń ogrodową, pozwalającą na urządzenie w czasie sprzyjających pór roku „ogródka letniego”, dostępnego ze wszystkich przestrzeni publicznych budynku.
Budynek, od strony południowej jest jednokondygnacyjny z antresolami, od strony północnej dwukondygnacyjny z częściowym podpiwniczeniem.
Wysokość projektowanego budynku nie przekracza wysokości sąsiadującego z nim od strony północnej trzykondygnacyjnego budynku dydaktycznego AR. Linia zabudowy projektowanego budynku, od strony ul. Wołynskiej nie przekracza linii wyznaczonej przez elewację sąsiadującego z nim budynku dydaktycznego AR.
Linia zabudowy wzdłuż drogi pieszo – jezdnej od strony campusu akademickiego została poprowadzona w odległości umożliwiającej właściwe rozwiązanie wejść do budynku.
Od strony północnej linia zabudowy wynika z ograniczających teren drzew i żywopłotu.

opis 1 2