
Centrum Biblioteczno – Kulturalne powinno być miejscem działań artystycznych, społecznych, kulturalnych, ma nie tylko służyć aktywności lokalnej, dzielnicy Psie Pole, ale wpisywać się w projekt ESK 2016, być miejscem przyciągającym Wrocławian.
Głównym założeniem projektowym było zaprojektowanie budynku w sposób odpowiedni do jego rangi i lokalizacji w strukturze przestrzennej miasta. Lokalizacja Centrum przy ul. Krzywoustego powoduje powstanie nowej, ważnej funkcji publicznej, w pierzei ulicy , w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła św. Jakuba i św. Krzysztofa. Odmienna, od otaczającej zabudowy mieszkaniowej, artystyczno – kulturalna funkcja powinna być czytelnym komunikatem w przestrzeni ,o własnym wyrazie architektonicznym, a w kontekście urbanistycznym dobrze wpisująca się w pierzeję ulicy. Centrum Biblioteczno – Kulturalne tak jak pobliski kościół św. Jakuba i św. Krzysztofa są elementem wyróżniającym się w ulicy Bolesława Krzywoustego.
Bryła budynku CBK została zaprojektowana i usytuowana zgodnie z wytycznymi zawartymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Dojazd zapewniony jest do wejścia głównego - od ul. B. Krzywoustego oraz od strony ciągu pieszo – rowerowego. Projektowane wejście główne do budynku usytuowano w podcieniu budynku, od ulicy, dodatkowe wejście dla personelu i dostaw od projektowanego ciągu pieszo – rowerowego. Przy budynku zaprojektowano miejski plac będący miejscem spotkań i działań artystycznych. Na terenie ciągu pieszo – rowerowego w obrębie działki 64/1 zaprojektowano parking dla rowerów oraz stanowisko postojowe dla samochodu osoby niepełnosprawnej. Zgodnie z załączonym do konkursu projektem drogowym i wytycznymi konserwatorskimi dotyczącymi ul. B. Krzywoustego posadzka projektowanego placu wykonana będzie z kostki granitowej, będzie kontynuacją projektowanego chodnika. Natomiast powierzchnię ciągu pieszo – rowerowego projektuje się z kostki betonowej o obrzeżach z kostki granitowej. Elementy małej architektury projektowanego placu, takie jak lampy, stojaki na rowery, ławki mają mieć nowoczesną i prostą formę, i być wykonane z materiałów trwałych takich jak beton zbrojony, stal nierdzewne, fragmentami wykończone drewnem. Projektuje się pozostawienie istniejącego drzewostanu i uzupełnienie zagospodarowania zielenią o nowe krzewy strzyżonego bukszpanu i wieloletnich bylin.
ROZWIĄZANIA FUNKCJONALNO – PRZESTRZENNE
Przeszklona od ulicy, klatka schodowa otwiera się na kościół św. Jakuba i św. Krzysztofa. W strefie wejściowej zaprojektowano obszerną ladę mieszczącą punkt informacyjny połączoną z ladą biblioteczną. Na wprost wejścia zlokalizowano hol wystawienniczy otwarty na zieleń oraz przylegającą ścieżkę pieszo – rowerową. Na poziomie parteru rozwiązano szatnie , a zespół sanitariatów zlokalizowano w kondygnacji piwnicy.