polski / english
Zespół Kulturalno - Gastronomiczno - Hotelowy w Dobrzeniu Wielkim

Zespół Kulturalno - Gastronomiczno - Hotelowy w Dobrzeniu Wielkim

Konkurs w 2010r.


I Założenia projektu :

 

1. Urbanistyczne
- wkomponowanie projektowego Zespołu w otoczenie.
- wykreowanie spójnej, atrakcyjnej przestrzeni publicznej integrującej ważne obiekty w Dobrzeniu Wielkim,
- wykorzystanie w sposób maksymalny istniejących wartościowych elementów zagospodarowania np. drogi zieleni, infrastruktury.
- uwzględnienie etapowego sposobu realizacji, który pozwoliłby na wydzielanie zadań składających się na docelowe rozwiązanie.

2. Architektoniczne
- nawiązanie do otaczającej architektury mając na względzie cechy tradycyjnego domu wsi opolskiej a więc wysokość, dwuspadowy dach, wydłużony prostokąt planu budynku,
- zaproponowanie rozwiązań prostych, powszechnie akceptowanych, które wykorzystując współczesne technologie i design stanowić będą o atrakcyjności architektury Zespołu.

 

II Zagospodarowanie terenu objętego opracowaniem studialnym.

Zaprojektowano ciąg pieszy w zieleni łączący Gminny Dom Kultury, Ośrodek Zdrowia z projektowanym Zespołem, z możliwością kontynuowania go aż do Urzędu Gminy. Zróżnicowanie posadzek i nawierzchni w sposób czytelny definiuje nawierzchnie po których poruszają się piesi, rowerzyści i samochody. Przewiduje się wykorzystanie kostek betonowych w połączeniu z kostką granitową oraz nawierzchni  przepuszczalnych i betonowych dla parkingów. Ciąg pieszy posiada zakomponowaną zieleń towarzysząca w oparciu o nowe nasadzenia i zieleń istniejącą oraz małą architekturę (ławki, murki, zbiornik wodny, fontannę, miejsca na rzeźbę plenerową). W projekcie zawarto również sugestię zagospodarowania terenu na tyłach Gminnego Domu Kultury na cele sportu i rekreacji publicznej (boiska do siatkówki, piłki ręcznej, koszykówki lub tor dla rowerzystów i deskorolkarzy .W zimie teren ten, po zapewnieniu odwodnienia, mógłby być miejskim lodowiskiem.

 

III Opis funkcjonowania Zespołu Kulturalno - Gastronomiczno - Hotelowego.

Zespół składa się z dwóch brył nakrytych dwuspadowym dachem, połączonych łącznikiem, w którym zlokalizowano wejścia, recepcję, klatkę schodową, windę i wejścia do części gastronomicznej i konferencyjnej. Przesunięte względem siebie bryły zespołu tworzą od strony ulicy Reymonta plac wejściowy, będący jednocześnie elementem ciągu pieszego rozpoczynającym się przy Gminnym Ośrodku Kultury.
Gastronomia, sale konferencyjne, hotel mogą działać w sposób całkowicie niezależny. Projekt zakłada, że główne wejścia do poszczególnych funkcji znajdują się w holu wejściowym, który zapewnia jednocześnie kontrolę dostępu do każdej funkcji od zewnątrz (sale konferencyjne i gastronomia) co pozwala na elastyczne korzystanie z każdej części zespołu.

opis 1 2 3 4