
Kolegium UAM w Pile.
Konkurs w 2006r.
1. Idea
Istotą projektu jest propozycja zespołu urbanistycznego posiadającego własną zdefiniowaną przestrzeń wewnętrzną, która stanowi oś kompozycyjną całego założenia campusu. Projektowana zabudowa ma za zadanie zamknięcie tej przestrzeni w sposób jak najbardziej naturalny i optymalnie wykorzystujący nieregularny kształt działki. Powstały w ten sposób plac wraz z uliczkami i przejściami łączącymi poszczególne elementy funkcjonalne campusu: budynek dydaktyczny, budynki akademików, stołówkę wraz z klubem studenckim i salę gimnastyczną z zespołem boisk sportowych będzie wykorzystywany o różnych porach aktywności studenckiej i uczelnianej. Pierzeje budynków tworzą, z jednej strony, silnie ukierunkowujące ramy dla życia campusu, a z drugiej, podkreślają otwarcia widokowe i prześwity. Wydarzenia dziejące się w budynkach będą pośrednio oddziaływać na przestrzeń placu, tworząc jego zmienne nastroje. Zagospodarowanie placu ogranicza się do wytyczenia głównych przejść oraz podziału powierzchni placu na część zajmowaną przez trawnik z pojedynczymi drzewa oraz część leśną, utworzoną poprzez selekcję drzew istniejącego lasu sosnowego, co umożliwi wielofunkcyjne wykorzystanie przestrzeni zielonej. Przestrzeń placu akademickiego będzie przestrzenią wyciszenia, skłaniającą do refleksji, wymiany myśli, konfrontacji i złapania oddechu. W północnej części campusu przewidziano również drugi plac - studencki, przy zmodernizowanym budynku stołówki i klubu studenckiego. Przekryty dachami o dynamicznych formach ma uatrakcyjniać tę część założenia i podkreślać jego różny od pozostałych części campusu charakter, związany z rozrywką, życiem studenckim, spędzaniem wolnego czasu.
2. Stosunek do istniejącej zieleni
Zasadą kształtowania zabudowy jest – przy przyjętych założeniach urbanistycznych - dążenie do zachowania istniejącego drzewostanu oraz zachowania w centralnej części lasu, który po zabiegach pielęgnacyjnych, zostanie trwałym elementem Placu Akademickiego.
3. Zieleń projektowana
Przewiduje się uzupełnienia zieleni przy zewnętrznych parkingach, wysadzenia żywopłotów wydzielających przejścia piesze na terenie campusu oraz trawniki i niską zieleń na Placu Akademickim.
4. Układ funkcjonalny
Poszczególne budynki w zespole Kolegium rozłożono z zachowaniem strefowania i hierarchii funkcji budynków.
Budynek dydaktyczny zaprojektowano wzdłuż ulicy Lotniczej. Ze względu na rangę budynku oraz pełnioną funkcję najbardziej otwartą na użytkowników z zewnątrz, zajmuje on najbardziej eksponowane miejsce w zespole Kolegium. Jednocześnie oddziela on uciążliwości ulicy od przestrzeni wewnętrznej campusu.
Budynki akademików zlokalizowano po przeciwnej stronie działki, odsuwając je najdalej jak to możliwe od ul. Lotniczej. Stanowią one granicę campusu od strony zachodniej, oddzielając wewnętrzną, uniwersytecką przestrzeń Placu Akademickiego od niezagospodarowanych terenów wojskowych.
Pomiędzy budynkiem dydaktycznym a akademikami zaprojektowano salę gimnastyczną. Taka lokalizacja umożliwia dogodne korzystanie z sali zarówno przez mieszkańców kampusu jak i przez użytkowników z zewnątrz. Budynek sali zamyka przestrzeń Placu Akademickiego od strony południowej, eksponując w stronę placu, poprzez szerokie przeszklenia parkiet z boiskami sportowymi.
Boiska sportowe zaprojektowano w narożniku działki, poza strefą Placu, w oddaleniu od budynku dydaktycznego, na skraju lasu rozpoczynającego się za południową granicą działki.
Projektowany klub studencki i stołówka, w adaptowanym istniejącym budynku, zamyka Plac od strony północnej. Podobnie jak przy budynku sali gimnastycznej, lokalizacja w na granicy zespołu umożliwia dogodne korzystanie z budynku - z pominięciem strefy wewnętrznej kampusu - także przez użytkowników z zewnątrz. Ma to znaczenie przy organizacji imprez i koncertów przeznaczonych nie tylko dla mieszkańców kampusu.
5. Układ komunikacyjny
Przyjęto założenie o ograniczeniu ruchu samochodów na terenie campusu. Wewnątrz kampusu, pomiędzy poszczególnymi budynkami zaprojektowano sieć połączeń alejkami pieszymi, dostosowanymi także dla potrzeb dojazdu awaryjnego i wymagań drogi pożarowej. Budynek dydaktyczny ustawiony równolegle do ul. Lotniczej, został odsunięty w głąb działki, aby zaprojektować wzdłuż niego równoległą jezdnię dojazdową z rzędem miejsc parkingowych (55 mp). Niezbędną obsługę komunikacyjną sali gimnastycznej, zapewnia wjazd zaprojektowany w miejscu istniejącego wjazdu prowadzącego przed wartownię. Wzdłuż wjazdu zlokalizowano 18 mp oraz miejsce do parkowania autokaru. Obsługę komunikacyjną klubu studenckiego zapewnia wjazd zaprojektowany w miejscu istniejącego wjazdu obsługującego stołówkę – dojazd ten obsługuje klub studencki, zapewnia możliwość podjazdu awaryjnego do akademików oraz dojazd techniczny do trafo. Zlokalizowano przy nim 28 mp. Obsługę komunikacyjną zaplecza projektowanej stołówki zaprojektowano z ul. Lotniczej, od północy. Przy tym wjeździe zlokalizowano 15 mp. Wokół Placu Akademickiego zaprojektowano uliczkę pieszo jezdną, zamkniętą dla ruchu samochodowego, umożliwiającą jednak w sytuacjach awaryjnych podjazd pod wszystkie budynki zaprojektowanego zespołu Kolegium.