polski / english
Wielkopolskie Centrum Onkologii

Wielkopolskie Centrum Onkologii

II nagroda w konkursie w 2010r.

1. Wstęp

Projektowany budynek jest etapem rozbudowy kompleksu szpitala Wielkopolskiego Centrum Onkologii (WCO) i stanowi element infrastruktury szpitala, który w przyszłości powinien umożliwić dalsze etapy rozbudowy na terenie obecnego pawilonu radioterapii. Budynek będzie stanowił odrębną całość z zaprojektowanym holem wejściowym i będzie skomunikowany z budynkiem Starego Szpitala na wszystkich kondygnacjach oraz w poziomie parteru z pawilonem radioterapii i ogrodem zimowym

2. Zagospodarowanie terenu zabudowy

W części frontowej, od strony ulicy Garbary granicę rozbudowy stanowi linia istniejącego zainwestowania szpitala. Konkursowy projekt koncepcyjny zakłada możliwość rozbudowy kompleksu WCO, w miejscu istniejącego pawilonu radioterapii oraz powiązania przyszłej rozbudowy z istniejącą infrastrukturą Starego Szpitala. Ideą przewodnią koncepcji rozbudowy jest takie uformowanie zabudowy, które uwzględni istniejący kontekst przestrzenny sąsiedztwa szpitala klinicznego Przemienienia Pańskiego przy ul. Długiej oraz harmonijnego uzupełnienia pierzei ulicy Garbary. Koncepcja docelowej rozbudowy zakłada:
- realizację bloków szpitalnych w układzie grzebieniowym prostopadle do granicy sąsiedniego szpitala w sposób umożliwiający wgląd w istniejący dziedziniec porośnięty zielenią i starymi drzewami
- realizację zielonych dachów na istniejącej części parterowej
- połączenie rozbudowy szklanymi łącznikami z częścią istniejącą szpitala.
Takie uformowanie zabudowy umożliwia przestrzenne wykorzystanie relacji z zabytkowym parkiem i „wciągnięcie” zieleni do wnętrza szpitala. Zielone dachy części parterowych szpitala, atrium pod szkłem, przeszklone łączniki docelowej rozbudowy mają za zadanie stworzyć odpowiednią atmosferę, która sprzyjać będzie człowiekowi. Projekt konkursowy jest pierwszym etapem proponowanej rozbudowy. Zaprojektowany budynek, jako pierwszy element rozbudowy jest uformowany w taki sposób, aby stworzyć  narożnik zabudowy ulicznej domykającej od strony ulicy rozbudowywaną części kompleksu WCO.

3. Forma

Projektowany budynek uzupełnia pierzeję ul. Garbary dobudowując się do ściany szczytowej budynku Starego Szpitala. Zaprojektowano budynek czterokondygnacyjny, podpiwniczony, składający się z dwóch nierównoległych skrzydeł powiązanych ze sobą przestrzenią wewnętrzną, doświetloną światłem dziennym poprzez świetlik dachowy. W przestrzeni tej mieszczą się elementy komunikacji pionowej tj. klatka schodowa i dźwigi. Na poszczególnych kondygnacjach przestrzeń ta jest zróżnicowana funkcjonalnie i przyjazna dla użytkowników dzięki dopływowi światła dziennego. Skrzydło frontowe od ul. Garbary jest uformowane zgodnie z regułami budowy kamienic. Zaprojektowano tradycyjną elewację z cokołem i rytmicznie rozmieszczonymi oknami na poszczególnych kondygnacjach. Wykusz zawieszony na elewacji frontowej umożliwia uzyskanie dodatkowej przestrzeni na funkcje znajdujące się na kondygnacjach, a jednocześnie nawiązuje do linii zabudowy istniejącego budynku szpitala. Parter budynku został podkreślony mocnym cokołem, będącym kontynuacją cokołów budynków sąsiadujących. Górną część cokołu tworzą pas okien doświetlających pomieszczenia znajdujące się na parterze. Takie ukształtowanie cokołu uniemożliwia bezpośrednią ingerencję wzrokową z ulicy izolując przestrzeń wewnętrzną. Od strony ul. Garbary zaprojektowano wejście do nowego budynku, przeznaczone dla pacjentów i personelu. Jest to dodatkowe wejście do kompleksu WCO. Skrzydło wewnętrzne od strony pawilonu radioterapii posiada elewację z dominującymi przeszkleniami fasadowymi z uwagi na możliwość ewentualnej rozbudowy i planowaną w przyszłości lokalizację zielonych dachów nad częściami parterowymi szpitala. Zastosowane materiały elewacyjne to tradycyjny tynk, w części cokołowej kamień lub barwiony beton, w części wykuszowej elewacja wykonana jest z okładziny paneli elewacyjnych aluminiowych lub ceramiki.

4. Funkcja

Poszczególne piętra połączone są dwoma dźwigami przystosowanymi do przewozu łóżek szpitalnych oraz ewakuacyjną klatką schodową. W piwnicy przewiduje się lokalizację części szatni i sanitariatów, pomieszczenia techniczne i magazynowe, a w części centralnej będzie maszynownia wentylacji mechanicznej i klimatyzacji. W części parterowej zlokalizowano hol wejściowy z portiernią, szatnią, sanitariatami. Został on połączony z przestrzenią ogrodu zimowego i ciągami komunikacyjnymi Starego Szpitala. W części frontowej parteru zlokalizowano pomieszczenia przychodni lekarskiej z poczekalnią i rejestracją, pomieszczenia sali narad klinicznych dostępnej z holu i pawilonu radioterapii oraz  pomieszczenia socjalne dla grup studenckich. Na I piętrze zlokalizowano oddział łóżkowy z pomieszczeniem do spożywania posiłków, który doświetlony jest światłem dziennym poprzez świetlik w dachu. Kuchnię oddziałową przewidziano w starej części szpital a uzyskaną powierzchnię przeznaczono na pomieszczenia pielęgniarki oddziałowej.

II piętro zajmują pomieszczenia oddziału endoskopii, endoskopii laryngologicznej i stomii.

III piętro zajmuje pracownia radiologii i pomieszczenia administracji.

5. Realizacja
Projekt zakłada wyburzenie częściowe budynku frontowego, parterowego, zmianę i przebudowę części pomieszczeń pawilonu radioterapii. Projekt zakłada funkcjonowanie istniejącej klatki schodowej wraz z istniejącym punktem dystrybucyjnym w trakcie realizacji rozbudowy. Realizacja nowej klatki schodowej umożliwi wyburzenie starej w obrębie której powstanie zespół dźwigów łóżkowych .

opis 1 2 3 4 5